Méregtelenítő böjt (2020. tavasz) - 0. nap

A testem elhatározta...

Három évvel ezelőtt csináltam végig az első (és azóta utolsó) tisztítókúrámat. Az eltelt időben sok dolog történt velem, rengeteget tanultam magamról, a lelkemről, a testi működésekről: az enyémről, és általában a testi működésekről. Nemrégiben elvégeztem egy tanfolyamot a hormonrendszerről, amelyet nemsokára másik követ majd, ez nagy hatást tett rám, és sok mindenben megerősített, több elhatározásra is sarkallt.

A lelkem folyton háborog amiatt, mert a környezeti ártalmak kikerülhetetlenül mérgezik a testünket nap mint nap. Gyakran úgy érzem alulmaradok a harcban: ha meglenne már a vágyott házunk, ahol biogazdálkodást folytathatnánk, magunk termelnénk a zöldséget, gyümölcsöt és esetleg a húst (szinte vegán vagyok, egy-két hetente eszem csak húst), és minden tisztítószert és kozmetikumot megválogatnánk – akkor talán lenne esély egészségesebbnek lenni. Erre akkor sem lenne lehetőség, ha egyikünk, vagy párommal mindketten ennek áldoznánk az életünket. Hiszen akkor is van, amit meg kell venni. Hiszen a most iskolás lányom hiába gondolkozik sok mindenről hozzánk hasonlóan – a média, a kortársak, a „menőség” akkor is más utakra viheti, ha az alapokhoz hű marad.

Igyekszem elfogadni, hogy ez van, és a lehetőségeimhez mérten megtenni mindent a szervezetem, szervezetünk egészségéért. Egy másik írásban kifejtem majd, mi vezetett odáig, hogy terveim szerint évente kétszer – tavasszal és ősszel – méregtelenítő kúrát szeretnék tartani.

A mostani nem csak elhatározás eredménye – sőt kevésbé az. Ősszel szerettem volna kezdeni, annál is inkább, mert lassan átvándorlunk a nyárba. Csakhogy a szervezetem rávezetett, hogy most méregtelenítenem KELL. Megjelentek a szokásos figyelmeztetések: rosszabbul alszom, nyűgösen ébredek, gyakoriak a fejfájások, feszültségek. A második hónapja tartó, koronavírus-helyzet miatti itthon-lét alatt sok lelki helyzetet és régi dolgot dolgoztunk fel a párommal közösen és egyenként is. Megszaporodtak a pattanásaim, bőrproblémáim: a szervezetem egyedül is elkezdett méregteleníteni. Illő lenne segítenem neki.

Léböjtöt választok, ahol a víz és gyógyteák mellett gyümölcsöket és zöldségeket is fogyasztok majd. A zöldséglé „azért fontos, mert böjt alatt, a méregtelenítés hatására a sók formájában lerakódott savak elkezdenek feloldódni és ennek következményeként a szervezet erőteljesen elsavasodik. A zöldséglé nagyon erősen lúgosító hatása pont ezt képes ellensúlyozni, a felszabadult savakat közömbösíti, és azok tisztulását elősegíti. A gyümölcslevek, azért nem javasoltak, mert savasító hatással rendelkeznek, és mint már említettük a böjtnél nagyon fontos a lúgosítás.” (1) Fontos továbbá, hogy „[a] böjttea számos szempontot egyesít magában: * A méregtelenítés olyan gyógynövények segítségével, amelyek serkserkentik a kiválasztó szervek munkáját. * Lúgos anyagok bejuttatása a szervezetbe, hogy semlegesítsék a böjt során a szervezetben fellépő savas terhelést. * Folyadékpótlás a veseműködés segítéséhez. * A teaceremónia tudatosan hangsúlyozza a böjt lelki szempontjait. A tea tehát olyan gyógynövényekből áll össze, amelyek a kiválasztó szervek, azaz a vese, a máj, a bőr és a bél tevékenységére hatnak.” (2)

A gyógynövények közül több is van, amelyeket kúraszerűen legfeljebb 4–6 hétig lehet használni – terveim szerint nem szeretném sokáig elhúzni a méregtelenítést.

Mivel az „ötlet” hirtelen jött, elhatározás nem előzte meg, a felkészülés is rövid volt. Tegnap eldöntöttem, hogy csinálom. Így többé-kevésbé a három évvel ezelőtti „menetrendet” fogom követni, esetleg kisebb-nagyobb változtatásokkal. Ama korábbi méregtelenítés kifejezetten eredményes és hatásos volt. Megnéztem, a Hold fogy – az időpont is megfelelő lesz. Tegnap céges bográcsozás – ettem még egy isteni pörköltet juhtúrós galuskával, hosszú ideig az utolsó állati eredetű étel, méltó zárása volt egy „korszaknak”.

 

A tervezett menetrend:

  • 05. 15. – elhatározás
  • 05. 16-tól – nem fogyasztok állati eredetű termékeket
  • 05. 17-től – reggeli olajos szájöblögetés
  • 05. 18-tól – böjt kezdete: reggeli máj-vese-epeöblítő turmix, gyógyteák, csak zöldség, gyümölcs, és „köretnövények”: zab, barna rizs, kuszkusz, köles, bulgur
  • léböjt kezdete: amikor a fenti étrend mellett legalább 7 napja legalább napi 3 széklet van
  • léböjt: 5 nap
  • böjttörés: a böjttől a léböjtig tartó időszak legalább fele
  • böjttörés végétől lehet „normális” étkezést folytatni, de tartózkodni kell a cukortól (minimális barna cukrot használok), fehérliszttől (teljes kiőrlésű tönkölybúzalisztet használunk), finomított élelmiszerektől és félkész ételektől (ilyeneket amúgy sem nagyon fogyasztok)
  • húsevés esetleges bevezetése: böjttörés végétől számított 1 hónap háztáji vagy friss hal, 7. héttől házi szárnyas, de a napi húsbevitel max. 12%; 8. hét után vadhús; 10. hét után vörös hús

 

A máj-, vese- és epeöblítő reggeli turmixot Antal Valitól tanultam (bár az eredeti receptjét némiképp átalakítottam), és ezt most is szeretném alkalmazni (2-3 percen belül meg kell inni). Nálam így nézett ki:

  • 1 alma
  • 1 grapefruit
  • desztillált víz érzéssel (2-2,5 dl-t igyekeztem önteni)
  • 1 gerezd fokhagyma (minden nappal több, amíg napi 5 nem kerül a turmixba)
  • hidegen sajtolt napraforgóolaj érzéssel
  • egy darabka gyömbér (diónyi)
  • fahéj érzéssel, szőlőmagőrlemény; 2-3 percen belül ugyanis meg kell inni.

 

Antal Vali alapján hasonlóképp tervezem összeállítani a böjt léböjtig tartó időszakát:

  • reggel: víz + májöblítő turmix + 2 csésze gyógytea;
  • reggeli: zöldsaláta, gabonakása, levek (inkább gyümölcs), víz
  • tízórai: gyümölcs, zöldség, zöldsaláta, levek (most inkább zöldséglé), víz
  • ebéd: zöldségleves, gabonakása, saláta, rakott zöldség, rizottó, burgonyaételek, főzelék rántás nélkül, párolt zöldség, levek (inkább zöldség), víz;
  • uzsonna: inkább zöldség
  • vacsora: saláták, párolt zöldség, kása, lefekvés előtt lé (zöldséglé)

 

Frissen ezekbe botlottam bele:

(1) = A Böjt, mint a méregtelenítés csúcsa. https://www.napfenyesgyogykozpont.hu/bojt/

(2) = Böjti teák. http://tgy-magazin.hu/betegsegek-a-tol-z-ig/bojti-teak

(3) = https://gyorgytea.hu/tematikus-cikkek/gyogybojt/

(4) = Méregtelenítés és a böjt szertartása. https://www.airmid.hu/blog/entry/fitoterapia/meregtelenites-es-a-boejt-szertartasa.html

 

*

 

Reggeli: kávé növényi tejjel, ajváros barna kenyér

Ebéd: kurkumás rizs (olívaolajon), olívaolajon dinsztelt hagyma, fehér- és vörösbab, paradicsomszósz, fűszerek

Vacsora: földimogyoró, mazsola, szezám-, napraforgó- és lenmag